Syndrom karpálního tunelu

Karpální tunel vede zápěstím pod příčným zápěstním vazem, je tvořen kostmi a vazy a vedou jím cévy a nervy, včetně středního nervu, který řídí citlivost a pohyblivost celé ruky. Syndrom karpálního tunelu je tzv. útlakový syndrom, který vzniká poškozením právě tohoto středního nervu.

Poškození středního nervu vzniká např. po úrazu zápěstí, při zánětech šlach nebo vazů v této oblasti, nebo stále častějším přetížením zápěstí při práci s počítačem.

K dalším příčinám patří hormonální změny, syndrom se častěji projevuje u žen.

Příznaky syndromu karpálního tunelu

 • pocit mravenčení, brnění a pálení prstů
 • svalová slabost a ztuhlost v zápěstí
 • ztráta citlivosti kůže
 • bolestivost a otoky prstů
 • špatná pohybová koordinace
 • bolest vystřelující až do ramene a hlavy

Nepříjemný pocit a bolesti se nejčastěji projevují v klidu a ve spánku. Převládá pocit oteklých prstů a to i v případě, že otok není na první pohled znát. Potíže mohou kolísat v intenzitě projevů, ale symptomy a bolestivost se postupně zhoršuje.

Konzervativní léčba

Ze začátku mohou pomoci studené obklady, doporučuje se protahování a cvičení zápěstí, později můžeme použít dlahu nebo ortézu pro znehybnění ruky a tím omezení nepříznivých vlivů působících na nerv. Používají se také analgetické léky s protizánětlivými účinky.

Z dlouhodobého hlediska se doporučuje užívání potravinových doplňků, např. vitaminu B6. Využívá se také fyzikální terapie, od bolesti pomůže např. ultrazvuk nebo elektrická stimulace nervu, z alternativních léčebných metod můžeme jmenovat akupunkturu či chiropraxi.

Chirurgická léčba

Po nedostatečnosti či selhání konzervativní léčby přichází na řadu nenáročný a účinný chirurgický zákrok. Spočívá v proříznutí příčného vazu v zápěstí a tím uvolnění karpálního tunelu. Zákrok trvá asi půl hodiny a může být proveden i ambulantně. Užívá se při něm pouze lokální anestezie a řez dosahuje délky okolo 2 cm.

Po zákroku bez komplikací není nutná další hospitalizace, citelné zlepšení je patrné již po několika dnech, několik týdnů i měsíců může trvat celková rekonvalescence a po cca třech měsících by ruka měla být schopna plné zátěže.

Prevence

Syndrom karpálního tunelu dnes patří k nejčastějším nemocem z povolání a týká se především administrativních pracovníků, je však častým jevem i při hře na hudební nástroj, psaní na stroji, práci u pásu atd. K dostání je proto již mnoho ergonomických pomůcek od firem specializujících se na výrobu zdravotnických potřeb.

Při práci s počítačem užívejte speciální podložky pod zápěstí, nezapomínejte na pravidelné přestávky a protahování nejen paží, rukou a prstů, ale i zad, ramenou a krční páteře, neboť i ty touto prací znatelně trpí.

Léčbu, popř. návštěvu lékaře neodkládejte a příznaky nepodceňujte, mohli byste tak zvýšit riziko trvalých následků a funkčních i strukturních změn ruky a zápěstí.

Syndrom karpálního tunelu patří do témat
 • má to kde kdo Dana 58 let 27.06.2016 15:00:53

  Ahoj, karpály má skoro kde kdo, nezáleží ani na povolání,dědičná dispozice tam hraje taky roli, moje mamka to má taky,ale nechodila k dobrému doktorovi, takže na jedné ruce po operaci to má dobré,ale na EMG s drouhou rukou šla dost pozdě,doktor jí furt říkal, že je to dobré,ale po operaci jí dodnes zůstaly dva prsty na konci mrtvé, nemá v nich cit. Já v roce 1994 levá ruka, 1997 pravá. A poslední dobou, než jsem od svého obvoďďáka odešla, jsem se s ním hádala, jestli mám či nemám revma ( celkově se mi zdr.stav zhoršil, klouby, TEP kolene apod), poslední dobou mě strašně bolí ne dlaň, ale hřbety na obou rukách, ranní stuhlost je taky silná, bolí mně kost vycházející z lokte k levé ruce, mám naběhlé žíly na levé ruce a při sebemenším pohybu - nejvíc rotace ruky z rovné poloh do boku - lupání a strašná bolest. Byla mi odebrána krev, minulý týden v pátek na revmatol.v Ostravě mi dělali i EKG a řekli mi, že jsem v minulosti prodělala infarkt, jsem odeslána na další odběry krve hloubkové,kvůli tomu revma, měření osteoporozy,vše v Ostravě. Včera jsem zkusila jednu vychytávku - večer jsem si namazala levou ruku - celou až k lokti varixinalem a udělala bandáž ruky - a ejhle, ruka oproti pravé nebyla ráno až tak tvrdá a oteklá,dala se rychleji rozcvičit. Chodím stále o wording holích, protože cévy na nohách i kolena a kotníky jsou špatné,ale krátké vzdálenosti schválně dělám bez hůlek, to sevření dlaní mi vadí. Tak asi tak, cpu se i s mým manželem Detralexem, jíme hodně zdravě, pohanku máme skoro každý den, cvičíme s rukama i s nohama, pijeme pohankový čaj. Prostě člověk musí taky něco udělat pro své zdraví a ještě jedna věc. Bacha, ať už jsou cévy špatné kdekoliv, nejhorší jsou deprese! Nervy!!Ty stahujou cévní stěnu taky.

 • Karpální tunel Jana Hubená 07.06.2016 13:51:54

  Pokud není zbytí, operacesyndromu karpálního tuneluje prostě nutnost. Sama jsems těmi nesnesitlnýmibolestmi vůbec nemolapřežit den. A je fakt, žekarpální tunel nemusíčlověk mít jen zpočítače, stačíjakákoliv práce namáhavána ruce. Já jsem byla naoperaci v Intitutu lékařskékosmetiky zde:http://www.ilk.cz/syndrom-karpalniho-tunelu a bylo topohodové.

 • Mirka 24.01.2014 09:47:02

  Podelim se s Vami o moje zkusenosti.Byla jsem na operaci s pravou rukou a ceka me ted leva, abych pravdu rekla, tak bych si to lokalne uz udelat nenechala.Byl to pro me velmi traumatizujici zazitek.Jak nekteri z Vas pisi, ze 10 dni po zakroku s rukou normalne manipuluji, tak ja bych ze zkusenosti a z doporuceni lekare radila, at ji co nejvic setrite.Jelikoz, ze vam to jednou odoperuji neznamena, ze to nemuzete mit znovu.Mam asi tak cca 2,5 roku po operaci a nekdy me ta ruka chyta zase.
  Chtela bych se zeptat jestli si to tady z prispivajicich nechal operovat v Brne a pripadne kde a jaky ma zkusenosti.Ja byla v Bohunicich a uz bych tam nesla ani za zlaty prase.

  • Re: karpální tunel Danuše Kopecká 02.04.2015 04:27:23

   Byla jsem ve Vysokém nad Jizerou-specializované pracoviště opwerace rukou- výborné !! pravá ruka na 100%, měla jsem strach, protožýe levá je artrozou kloubů zápěstí méně pohyblivá a pravou jsem potřebovala mít tutoivku!!! Taky byla a je stále 2 roky po operaci.Jen pořadník na operace byl dlouhý.Tedy spěchejte!!! Hodně štěstí přeji !!

   • Re: Re: karpální tunel Růžena 03.06.2016 09:20:44

    Ahoj,jsem 3 den po operaci karpálu levé ruky a zatím nemám žádný problém.Brnění ustalo okamžitě a hybnost prstů snad lepší než před operací.Operovali mě ve Vysoké nad Jizerou a mohu jen doporučit.Tam jsou lékaři machři.
    Mého bratra operovali s karpálama ve Valmezu a ve výsledku měl obě ruce horší než před operací.Ve Vysoké n Jizerou mu dělali reoperaci obou rukou a ted je po více jak 1 roku úplně v poho.
    Kdo musí na operaci karpálu,tak jedině VYSOKÉ NAD JIZEROU.

  • Re: karpální tunel Danuše Kopecká 02.04.2015 04:27:45

   Byla jsem ve Vysokém nad Jizerou-specializované pracoviště opwerace rukou- výborné !! pravá ruka na 100%, měla jsem strach, protožýe levá je artrozou kloubů zápěstí méně pohyblivá a pravou jsem potřebovala mít tutoivku!!! Taky byla a je stále 2 roky po operaci.Jen pořadník na operace byl dlouhý.Tedy spěchejte!!! Hodně štěstí přeji !!

 • Změna Franta 14.05.2016 07:17:07

  Měl jsem potíže s karpálama několik let, ale v poslední době mě v noci bolely ruce a po ránu jsem nemohl sevřít v pěst. Operace je pro mě trvalý a neměnný zásah do organismu, tak jsem zkusil 14dní půst a po něm změnu stravy na bezlepkovou, bez sladkostí a více rybiček jím. Každý týden držím 1den suchý půst. Po 4 měsících mohu říci, že stav rukou je téměř původní. Shodil jsem 14kg (14%). Zmizely i další potíže (sípání na plících, začínající otoky kotníků, kožní problémy,...). Práce na PC nevadí, ale vadí opakované pokládání holých rukou na studenou podložku (psací stůl). Ušil jsem si nahřívací polštářek pod ruce při práci s PC. To jsou mé zkušenosti.

 • po operaci karpálu Ludmila 04.05.2016 19:38:30

  Jsem po operaci levé ruky 20 dní (Jsem levačka). Měla jsem těžké postižení. Ruka mě stále bolí, prsty 1. až 4. mám necitlivé, taky celou plochu dlaně. Každý den ruku procvičuji, prsty ohýbám, necitlivost stále stejná. Na té ruce mám ještě artrózu zápěstí. Nevím, jak to dopadne.

 • karpál Blanka 28.04.2016 18:42:27

  Ahoj,jsem 5den po operaci karpálu pravé ruky.Ruka nebolí,brnění už nemám,krom palce s tím jaksi zatím nemohu pohnout hýbu v pohodě všemi prsty.Zápěstí nechávám v klidu,uvidím po vytažení stehů.Operaci doporučuji z důvodu úlevy,já už v ruce neměla žádnou sílu a padaly mi věci.Nebolí to,léky na bolest jsem vůbec nepotřebovala,neoddalujte zbytečně operaci,nic to není a uleví se Vám,hlavně v noci žádní mravenci.

 • karpální tunel jitka 07.05.2012 13:03:14

  pracuji ve výrobě u pásu a již 2krát jsem musela podstoupit operaci karpálních tunelů,není pravda že je to nemoc úředníků nebo ti co používají pc a pod..Známá je uklízečka ,/26/ let/ na internátní škole, její kamarádka pracuje ve školní kuchyni jako vedoucí kuchařka a mají to obě,na obou rukách.Lékaři řekli že je to z námahy a v techto manuálních povoláních velice časté.

  • Re: karpální tunel Hana 01.02.2016 09:34:58

   Tak mě čeká operace obou rukou. 30 let pracuji na stroji a PC.
   Karpály má hodně lidí.

 • karpaly po operaci Hanka 30.09.2015 22:01:17

  Mám 2.5 roku po operací a přesto mi otekaji dlaně a mám mírné bolesti zápěstí. Pracuji manuálně ,montáže a podobně. Pracovala jsem 8let na montážní lince moc me to bavilo.A pak přišla nemoc.Podle lékařů jsou mé problémy už chronicke, mám smůlu.Možná jsem dlouho odkladala marození.

 • Karpalní tunely Věra Bambuchová 05.08.2014 11:46:38

  Ahoj byla sem 1.8.2014 na zákroku karpálního tunelu na obě ruce , úleva velká . Hned po operaci sem cvičila z prsty a pak po vyndaní stehů mazala a cvičila ,je sice pravda že když vezmu něco těžší tak zabolí .Ta samotná operace se dá vydržet . Nebojte se

 • Renata 18.01.2014 20:48:39

  Dobry den, jsem druhy den po operaci a procitam si vase prispevky. Nazor, ze karpaly vznikaji zvysenou namahou s lekari az tak nesdilim. Jsem vychovatelka na ZS a manualne se nezivim a na pc take nepracuji. A to, ze se karpaly projevuji nocnimi bolestmi, jsem taky nejak mimo. Ja nocni bolesti sice mela, ale jen prvni dva mesice, zbytek mesicu jsem mela pouze brneni a bolesti pres den -stale. Pro ty, kteri se operace boji - nebojte se a preji hodne stesti. Sice zatim nemohu rict, jaky je vysledek, ale operace se da v pohode prekonat - verte me, straspytlovi :-)

 • Renata 18.01.2014 20:47:09

  Dobry den, jsem druhy den po operaci a procitam si vase prispevky. Nazor, ze karpaly vznikaji zvysenou namahou s lekari az tak nesdilim. Jsem vychovatelka na ZS a manualne se nezivim a na pc take nepracuji. A to, ze se karpaly projevuji nocnimi bolestmi, jsem taky nejak mimo. Ja nocni bolesti sice mela, ale jen prvni dva mesice, zbytek mesicu jsem mela pouze brneni a bolesti pres den -stale. Pro ty, kteri se operace boji - nebojte se a preji hodne stesti. Sice zatim nemohu rict, jaky je vysledek, ale operace se da v pohode prekonat - verte me, straspytlovi :-)

 • karpály petra 13.05.2013 10:30:53

  Ahoj všem čtu tady hlavně o tom od čeho to je atd..Ale je tu někdo prosím kdo by napsal jak se cítil třeba po zákroku? Já teda nevím muj otec na tom byl o týden dřive než ja po deseti dnech mohl s rukou pracovat uplně s přehledem..moje kamarádka taky a dlaší říkají to same....jsem sama co se bojí 14 dní po zákroku cyhtnout dveře a otevřít je silou?Nejde to ! Je to opravdu o tom začít hned po operaci po vytazení stehu s rukou pracovat a nebo to trvá opravdu pomalu dva mesice nez zacne ta ruka fungovat?Nebo je něco špatně?

  • Re: karpály Ivča 05.07.2013 09:27:45

   Lékaře jsem se ptala, kdy mohu s pravou rukou hýbat, psát atd. a doporučil mi co nejdříve, takže jsem začala hned druhý den po operaci. Od operace mám cca 14 dnů a ruka funguje dobře, žádná ztuhlost. Některé věci mi nejde uchopit nebo udržet, ale to chce čas. Bolest po operaci minimální ani jsem nemusela užívat analgetika.

  • Re: karpály Marie 09.06.2013 15:25:35

   V úterý to bude týden, co mě dělali pravou ruku..dnes mám ruku v o 100% lepším stavu..nějaké pohyby sice ještě bolí, musí si člověk dávat pozor..ale je to opravdu den ode dne lepší...musí se ruka určitě šetřit, do úplného zahojení, ale procvičovat bez zátěže prsty a zápěstí je určitě třeba.

   • Re: Re: karpály petra 10.06.2013 00:42:54

    Mě se taky ulevilo docela brzy..když jsem to rozbalila abych to převázala a mohla jsem odstranit obvaz přilepeny na ranu tak jsem se rozbrečela ..nevěřila jsem v tu chvili tomu ze bych s tou rukou mohla nekdy jeste pracovat a hlavne ji narovnat v dlani...dneska mam mesic a neco po zákroku ruka je totalne v pohode jen proste nektere pohyby jak pisete jeste delat nemuzu..mažu a masiruju si to kazdy den a hlavně jsou nejlepší cviky roztahování cele dlaně....ještě mě čeká druhá ale nechci nic uspechat ..takže až bude v pohode prvni pujde ta druhá taky už se nebojím...děkuji a mějte se fajn...!

 • Karpální tunel. Jiří Sáňka 20.10.2012 09:51:29

  Mám potíže jak se již uvedeno. Více na pravé ruce. Bylo mě řečeno, že potíže v mém případě jsou od chůze s fr. holema. Již dvakrát operované kyčelní klouby, tak že berle používám 20 roků. To znamená přenášení váhy těla ve velké míře na ruce. Pravděpodobně mě operace nemine, nemám jiné východisko.

 • Lenka 13.05.2012 18:40:59

  Poslední dobou se mi stává, že mě z ničeho vystřeluje směrem od prstů strašná bolest mezi loktem a ramenem. Dělám rukama docela namáhavou práci, je možné, že to jsou počínající karpály? Nemá někdo podobnou zkušenost?

 • karpál BEDŘICH 38 LET 10.05.2012 17:10:01

  ahoj lidi mám měsíc po operaci dlouho jsem váhal na ni jít donutila mě až situace kdy jsem přestal cítit volant u auta a brněli mi prsty Živím se jako taxikář v Olomouci

 • kárpální tunely Milena 09.05.2012 19:49:54

  dobrý den jsem 44 letá žena pracuji ve výrobní hale na auta prac.linka je sice více méně automatozovaná ale i tak je tu dost těžké práce s jednotlivými díly karpály mám též operované na obou rukou lékařka mi doporučuje najít si lehčí práci s nižší zátěží na ruce jinak mě v blízké budoucnosti další operace nemine

 • karpální pepa 55 08.05.2012 13:14:22

  půl roku po operaci pravé ruky jsem stavař

 • karpál Ludva 07.05.2012 20:26:05

  Též se přidávám mám stejnou zl¨kušenost na operaci jsem tedy nebyl ve špitále mi to opichovali měl jsem to jen na 1 ruce ale říkali že se to rádo vrací pomáhali mi dost studené obklady dost dlouho jsem s tím marodil musel jsem se naučit držet cigaretu v druhé ruce jsem silný kuřák povoláním kuchař

 • Renata 07.05.2012 17:48:57

  Pardon,podruhé

  • Re: HELENA 41 07.05.2012 20:20:00

   JÁ TO MÁM OPEROVANÉ TAKY 2 KRÁT,TAKY ŽÁDNÉ MRAVENČENÍ ANI BRNĚNÍ JSEM NEMĚLA JAK TU PÍŠE PANÍ MARUŠKA,JEN MI OBČAS PROLÍTLA HROZNÁ BOLEST TŘEBA DO JEDNOHO PRSTU NĚKOLIKRÁT ZA DEN ,NĚCO JAKO ELETRIKA,PAK MI TAKY ZAČALY PADAT VĚCI Z RUKOU,NEUDRŽELA JSEM ANI HŘEBEN ,DOST DLOUHO JSEM SI ŘÍKALA ŽE JSEM JEN NĚJAK NEŠIKOVNÁ ŽE TO PŘEJDE. JSEM PRODAVAČKA V POTRAVINÁCH A DOKTOR TAKY ŘÍKAL ŽE TO MÁM Z NÁMAHY JAK TAHÁME TĚŽKÉ BEDNY

 • karpální tunel Renata 07.05.2012 17:47:50

  Jsem půl roku po operaci jedné ruky,druhá mě čeká.Jsem moc spokojená,měla jsem už hodně těžký nález.Necítila jsem ani horký hrnek v ruce ,hlavně palec,ukazováček a prostředníček jako by byl mrtvý-bez citu.Ale teprve tady se dočítám ,že se operace může opakovat při opakujících potížích.To nechápu,když už je jednou vaz prořízlý,tak co se operuje dodruhé?

 • Karpální tunel janýsek 07.05.2012 17:07:22

  Jsem po operaci obou rukou s odstupem 3 měsíců. Začalo to levou rukou - brnění, necitlivost v konečcích prstů a v noci velké bolesti až po loket, nezabíral ani prášek na bolest, resp. zabral na 20 minut a pak se to opakovalo. Je pravda, že jsem celý život psala na stroji, později na PC. Místo zdlouhavé konzervativní léčby operaci každému doporučuji.

 • karpál tunel Maruška 07.05.2012 15:41:12

  mám operované obě ruce,nejprve jednu,po roce a půl druhou,brnění jsem žádné nikdy neměla,začalo to postupně,vypadávaly mi věci z rukou,pracuju jako pečovatelka v domově důchodců,počítač nemám ,je mi 35 let

 • karpál vašek 07.05.2012 13:09:01

  jsem zedník a karpál mám taky operovaný obě ruce

  • Re: karpál Lukáš Kalický 07.05.2012 15:06:49

   aHOJ já jsem nikdy neslyšel že by něco takovýho měli lidi z psaní na počítači nebo lidi z kanceláří a úřadů ,já třeba bourám maso a mám karpály opakovaně,manželka je zahradnice a ta s tím šla rovnou na operaci,takže ono to asi bude trochu jinak přátelé


Syndrom karpálního tunelu patří do témat

Adresář

Poradna na téma Syndrom karpálního tunelu

Diskutujte na téma Syndrom karpálního tunelu

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku